Zachęta finansowa do zawarcia umowy najmu to wynagrodzenie podlegające VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 10 listopada 2020
kobieta cieszy się z gotówki w ręku

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował dość ciekawy problem, tj. uznanie zachęty finansowej (udzielanej przez wynajmującego najemcy) za wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez najemcę na rzecz wynajmującego usług podlegających opodatkowaniu VAT oraz – w konsekwencji – prawa do odliczenia VAT przez wynajmującego w związku z nabyciem usług.

Mając na uwadze dużą konkurencję na rynku nieruchomości logistycznych, wynajmujący zobowiązał się do wypłaty najemcy jednorazowego wynagrodzenia w celu zachęcania go do zawarcia umowy najmu i tym samym umożliwienia wynajmującemu osiągania przychodów z tytułu prowadzonej działalności związanej z wynajmem.  Organ podatkowy zgodził się z twierdzeniem, że mamy tu do czynienia ze świadczeniem usługi, ponieważ:

  • istnieją jasno określone strony świadczenia tj. podmiot świadczący usługę (usługodawca) i jej indywidualnie określony nabywca (usługobiorca);
  • wystąpi tu świadczenie wzajemne;
  • istnieje precyzyjnie określone wynagrodzenie należne w zamian za dane świadczenie, które stanowi korzyść świadczącego usługę i jest wyrażone w pieniądzu;
  • istnieje bezpośredni związek między świadczoną usługą i wynagrodzeniem.

Opłaty motywacyjne podlegają zatem co do zasady VAT. Naturalną konsekwencją zawartej transakcji jest też prawo do odliczenia podatku naliczonego powstałe u nabywcy usługi (wynajmującego wypłacającego zachętę finansową). Zakup takiej usługi ma niewątpliwy związek z działalnością gospodarczą. 

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 8 października 2020 r., 0114-KDIP1-1.4012.512.2020.1.AKA.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej