Wspólnota mieszkaniowa uzyskując przychody ze służebności gruntowej może utracić zwolnienie podmiotowe w VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 3 lutego 2021
samochód na zaśnieżonej drodze

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS odniósł się do przypadku wspólnoty mieszkaniowej, która podpisała z miastem umowę ustanowienia służebności gruntowej. Miała tym samym wątpliwość, czy wynagrodzenie uzyskane z tego tytułu, powinno być wliczone do wartości sprzedaży zgodnie z art. 113 ustawy o podatku VAT (chodzi tu o limit obrotu 200.000 zł, od którego zależy zwolnienie podmiotowe).

Organ interpretacyjny wyjaśnił, że czynność ustanowienia służebności gruntowej za jednorazowym wynagrodzeniem wiąże się ze zobowiązaniem wspólnoty mieszkaniowej do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. W związku z tym, że ustanowienie służebności gruntowej stanowi czynność realizowaną za wynagrodzeniem, zyskuje ona charakter odpłatnej usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT.

Dyrektor KIS wskazał, że z art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy wynika, iż do wartości sprzedaży, od której zależy przekroczenie limitu dla zwolnienia – nie wlicza się m.in. obrotu z tytułu odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, jednakże z wyjątkiem transakcji związanych z nieruchomościami, jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych.

Przy czym za czynności związane z nieruchomościami uznaje się nie tylko usługi dotyczące bezpośrednio nieruchomości, ale wszelkie czynności, których wykonanie oparte jest na wykorzystaniu, używaniu i użytkowaniu nieruchomości. Natomiast czynności wspólnoty mieszkaniowej w postaci ustanowienia służebności gruntowej, nie mają charakteru pomocniczego. Nie są to bowiem czynności, które nie są związane z zasadniczą działalnością tego podatnika, a przychody z ich tytułu są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem tej działalności.

Reasumując, obrót z tytułu ustanowienia służebności gruntowej na rzecz Miasta jako dotyczący transakcji związanych z nieruchomościami, które nie mają charakteru czynności pomocniczych, wliczany jest do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 30 grudnia 2020 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.555.2020.2.KS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej