WNT lub import usług od podmiotu powiązanego także z oznaczeniem „TP”

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 18 stycznia 2021
4d3646f79a207435b9eeae9b48816cb4cea6915f-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji Dyrektor KIS wyjaśnił, że oznaczenie „TP” należy stosować dla każdej transakcji, zawierającej dane pozwalające na rozliczenie podatku należnego.

Podatnik przypomniał, że przykładowo oznaczenia GTU stosowane są jedynie do krajowych i transgranicznych dostaw towarów, dokonywanych przez podatnika (jako sprzedawcę). Analogicznie, zdaniem podatnika, również transakcje, których przedmiotem jest WNT lub import usług od podmiotu powiązanego, nie powinny być oznaczane jako „TP”.

Natomiast zdaniem dyrektora KIS – oznaczenie "TP" wystąpi przy takim nabyciu towarów i usług, dla którego nabywca obowiązany jest rozliczyć podatek należny, np. przy imporcie usług i WNT.

Zresztą już na gruncie art. 32 ustawy o VAT (który dotyczy możliwości podważenia podstawy opodatkowania przez organ w związku z powiązaniami i do którego odwołuje się rozporządzenie o nowym JPK z deklaracją) – w praktyce zauważano, iż w odniesieniu do WNT przepisy te mają także zastosowanie, ponieważ przy WNT podstawę opodatkowania określa się na podstawie tych samych elementów, które są stosowane dla ustalenia podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 2 grudnia 2020 r., 0112-KDIL1-2.4012.427.2020.1.PM

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej