Wiążąca Informacja Stawkowa - sprzedaż lodów na wynos i w pojemnikach coraz częściej ze stawką 8%

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 13 października 2020
deser lodowy

Mimo wprowadzenia nowej matrycy stawek VAT, nadal w niektórych przypadkach sporne jest to, czy mamy do czynienia z usługami gastronomicznymi (stawka 8%) czy dostawą towarów (w wielu przypadkach stawka 5%). Oczywiście każdy przypadek trzeba ocenić indywidualnie, jednak warto obserwować pewne tendencje.

Zapamiętaj! Stawkę podatku 8% stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług klasyfikowanych według PKWiU w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56), z wyłączeniem sprzedaży w zakresie: 1) napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania; 2) towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie; 3) posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ustawy.

Przypomnijmy, że podatnik może wystąpić o wiążącą informację stawkową (WIS). Po złożeniu wniosku dyrektor KIS może zaś wezwać o doprecyzowanie stanu faktycznego. Tak stało się np. w odniesieniu do podatnika, który sprzedawał lody (CN 2105 00 - lody śmietankowe i pozostałe lody jadalne, nawet zawierające kakao). Podatnik był zdania, iż jego dostawie produktu nie towarzyszą usługi przesądzające o tym, że mamy do czynienia z usługą restauracyjną. Obstawał więc przy stawce 5%. We wniosku nie wskazano bowiem, aby występowały usługi charakterystyczne dla działalności restauracyjnej, takie jak m.in.: nakrywanie do stołu, podawanie produktów do stołu i wreszcie sprzątanie stołów po konsumpcji, które w takiej sytuacji miałyby przeważające znaczenie.

Organ uznał jednak, iż dostawa towaru będącego środkiem spożywczym, któremu towarzyszą usługi wspomagające związane z tą dostawą, polegające na przygotowaniu i podaniu tego towaru do bezpośredniego spożycia, winna być zaklasyfikowana do PKWiU 56 – Usługi związane z wyżywieniem.

Z uzasadnienia wynika, że wzięto pod uwagę następujące czynniki:

  • towary są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji i do spożycia na miejscu,

  • punkt sprzedaży jest w miejscu ogólnodostępnym, zaś przed punktem/w punkcie sprzedaży znajdują się stoliki i krzesła,

  • w niektórych punktach sprzedaży podatnika są dostępne naczynia i sztućce,

  • w niektórych punktach są też dostępne toalety i szatnia,

  • personel doradza klientowi przy sprzedaży/wyborze oraz informuje o oferowanych produktach.

Dyrektor KIS wskazał, że gdyby natomiast dostawie towaru spożywczego nie towarzyszyły żadne „dodatkowe usługi” wykonywane przez sprzedającego (z wyjątkiem nierozerwalnie związanych z dostawą tych towarów, np. takie jak: umieszczenie towaru na półkach sklepowych czy wystawienie rachunku) – towar ten klasyfikowany byłby według CN (a nie jako usługa wg PKWiU 56).

Wiążąca informacja stawkowa stanowi decyzję. Od decyzji tej służy odwołanie do tego samego organu, tj. do Dyrektora KIS w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Przed ewentualną skargą do WSA (inaczej, niż przy interpretacjach) konieczne jest zaś wykorzystanie trybu odwołania.

Wiążąca informacja stawkowa dyrektora KIS z 19 sierpnia 2020 r., 0112-KDSL2-1.450.428.2020.3.AP

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej