Warunki do zastosowania stawki 0% dla zaliczki w eksporcie towarów

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 listopada 2020
% - procenty i strałka w dół

W przypadku otrzymania przez dostawcę (w ramach eksportu) zaliczki, na poczet dostawy towaru jednak przed dniem jej realizacji, zastosowanie stawki VAT 0% będzie możliwe w odniesieniu do otrzymanej zaliczki wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwa warunki.

Chodzi tutaj o:

1. wywóz towarów, w związku z dostawą, na poczet której uiszczona została zaliczka, w terminie 2 miesięcy, liczonym od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę oraz

2. otrzymanie przez podatnika w powyższym terminie, wydanego przez właściwy organ celny dokumentu potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE.

Wyjątek od wskazanych warunków został określony w art. 41 ust. 9b ustawy o VAT. Zgodnie z treścią tego przepisu, ust. 9a stosuje się również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony w ust. 9a, pod warunkiem, że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek spółki, która jest producentem produktów insulinowych, w tym eksporterem. Ze względu na specyfikę procesu produkcyjnego, ograniczone możliwości produkcyjne, a także obostrzenia wynikające z przepisów prawa oraz wymagany okres ważności produktu w momencie wysyłki, produkt gotowy będzie wytwarzany partiami, a następnie dostarczony na rynek chiński.

Chodziło tez m.in. o zachowanie szczególnych warunków i środków bezpieczeństwa związanych z transportem produktu gotowego (tzw. cold chain - zimny łańcuch dostaw, który jest charakterystyczny dla transportu produktów spożywczych, farmaceutycznych czy chemicznych).

Organ podatkowy uznał prawidłowość stanowiska podatnika, że ze względu na specyfikę realizacji tego typu dostaw, spółka będzie uprawniona do zastosowania, na podstawie art. 41 ust. 9b ustawy o VAT, stawki VAT 0% w odniesieniu do zaliczek już otrzymanych oraz pozostałych zaliczek, które spółka otrzyma w 2020 r.

Jakie czynniki mogą usprawiedliwiać przekroczenie terminu 2 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę?

  • dostawa towarów o długim cyklu produkcyjnym,

  • wieloetapowość procesu projektowania oraz produkcji,

  • indywidualny charakter urządzeń dostarczanych przez eksportera i ich wysoki stopień skomplikowania,

  • konieczność weryfikacji prototypów urządzeń, które następnie są testowane i modyfikowane np. pod kątem sprawności, kompatybilności, użyteczności,

  • konieczność uzyskania zezwoleń, koncesji, atestów bądź spełnienie podobnych procedur,

  • brak możliwości określenia dokładnego terminu dostawy towarów, wola stron w umowie określenie warunków dostawy), jak i sama konieczność wczesnego uzyskania zaliczki przez eksportera na pokrycie kosztów,

  • konieczność zapewnienia warunków transportu (czy sama długość drogi transportu).

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 16 listopada 2020 r., 0114-KDIP1-1.4012.552.2020.1.RR

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym