Uwaga! Przesyłanie danych światłowodem nie podlega VAT

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

Dodano: 23 września 2020
podłączone kable do serwera, centrali telefonicznej

Ustalenie miejsca świadczenia usługi wielokrotnie sprawiają podatnikom problemy, zwłaszcza, gdy chodzi o kontrahentów zagranicznych, a usługi wykorzystują infrastrukturę w Polsce.

W dniu 10 kwietnia 2020 r. dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną o nr 0111-KDIB3-3.4012.62.2020.2.MAZ. Wynika z niej, że świadczenie usług telekomunikacyjnych za pośrednictwem światłowodu na terytorium Polski dla kontrahentów zagranicznych jest możliwe bez VAT.

Czego dotyczył problem

Polska spółka świadczy usługi polegające na umożliwieniu usługobiorcy przesyłania danych i sygnałów poprzez łącze światłowodowe. Z punktu widzenia usługobiorcy kluczowe jest jedynie umożliwienie przepływu danych pomiędzy określonymi punktami z zachowaniem odpowiednich parametrów technicznych. Jedną z grup odbiorców będą kontrahenci zagraniczni, którzy posiadają siedzibę poza terenem Polski oraz nie prowadzą w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Usługa telekomunikacyjna jest zdefiniowana w art. 2 pkt. 48 ustawy Prawo telekomunikacyjne jako usługa polegającą głównie na przekazywaniu sygnałów w sieci telekomunikacyjnej.

 

Kwestię świadczenia usług telekomunikacyjnych z punktu widzenia ustawy o VAT rozpatrywano w analizowanej interpretacji w kontekście tego, czy należy ją uznać za usługę telekomunikacyjną i nie związaną ściśle z nieruchomością. Podkreślić należy, że w wyroku C-166/05 w sprawie Rudi Heger GmbH TSUE orzekł, iż usługi związane z nieruchomościami dotyczą jedynie świadczenia takich usług, które pozostają w bezpośrednim związku z nieruchomością.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy

W przypadku takich usług nieruchomość stanowi centralny i nieodzowny element świadczenia, a ponadto miejsce, w którym położona jest nieruchomość, odpowiada miejscu ostatecznego skorzystania z usług. W konsekwencji nie można powiązać usługi telekomunikacyjnej z konkretną nieruchomością. Zarówno przebieg linii światłowodu nie ma żadnego znaczenia dla kontrahenta zagranicznego, ani też polska spółka nie zobowiązuje się w żaden sposób w konkretnym przebiegu linii.

W każdym momencie trwania umowy możliwe jest dokonanie zmian pod warunkiem dotrzymania warunku przepływu danych pomiędzy określonymi punktami z zachowaniem odpowiednich parametrów technicznych i jakościowych.  Zastosowanie znajdzie tu więc art. 28b ustawy o VAT wskazujący, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Opodatkowanie VAT nie będzie miało miejsca na terytorium Polski w przypadku kontrahentów zagranicznych, a sama faktura posiadać powinna adnotację o odwrotnym obciążeniu.

Autor:

Patrycja Kubiesa

Patrycja Kubiesa

Autor: Patrycja Kubiesa

doradca podatkowy

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej