Uwaga! Płatności odszkodowawcze nie zawsze bez VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 20 stycznia 2021
ręce wydzierają sobie dolara

Problem opodatkowania świadczeń o charakterze odszkodowawczym co jakiś czas budzi pewne kontrowersje. Jakkolwiek zasadniczo kary umowne itp. płatności nie podlegają VAT, to jednak coraz częściej organy podatkowe, polskie sądy czy nawet TSUE dostrzegają wyjątki od tej reguły. Ostatnio można zetknąć się więc z tendencją do rozszerzania opodatkowania na sytuacje, w których występują tego typu płatności.

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek, gdy strony zawarły ugodę mediacyjną, gdzie przyjęto, iż odpowiedzialność za przedłużenie czasu na ukończenie realizacji inwestycji o ponad rok leży po stronie Zamawiającego. Ponadto strony uzgodniły, że zasadne jest roszczenie Wykonawcy o zapłatę przez Zamawiającego określonej w ugodzie kwoty tytułem:

- odszkodowania za szkodę, jaką doznał Wykonawca w związku z przedłużonym czasem na ukończenie,

- odszkodowania za szkodę, jaką Wykonawca poniósł w związku z koniecznością usunięcia odpadów komunalnych,

- odszkodowania za szkodę, jaką Wykonawca poniósł w związku ze wzrostem kosztów wykonania robót, w części, w jakiej ten wzrost stanowi, stosownie do treści Warunków Kontraktu, ryzyko Zamawiającego,

- odszkodowania za szkodę w postaci utraconego zysku, jaką Wykonawca poniósł w związku z brakiem wykonania części nasypów, z uwzględnieniem mechanizmu określenia tej szkody uzgodnionego pomiędzy stronami w Warunkach Kontraktu.

Jeśli więc kontrahenci przewidzieli dodatkowe świadczenie pieniężne na rzecz Wykonawcy z tego tytułu, które nie było objęte wynagrodzeniem określonym w umowie podstawowej, to zdaniem organu podatkowego mamy do czynienia z transakcją ekwiwalentną, czyli świadczenie w zamian za wynagrodzenie określone w odrębnej umowie - ugodzie. Świadczeniem jest bowiem każde zachowanie polegające na działaniu, zaniechaniu działania lub znoszeniu (tolerowaniu) określonej sytuacji lub stanu rzeczy.

Taka płatność stanowi tym samym wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, wynikające wprost z zawartej między stronami ugody.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 22 grudnia 2020 r., 0113-KDIPT1-1.4012.824.2020.1.MSU

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej