Sprzedaż węgla bez GTU_02 w JPK_V7M

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 12 lutego 2021
CO2 na kuli ziemskiej

Przepisy dotyczące nowego JPK, składanego wraz z deklaracją, nadal mogą budzić pewne wątpliwości. Jednym z tego przykładów jest oznaczenie GTU_02.

Przypomnijmy, że nowa ewidencja zawiera m.in. wskazane oznaczenie – w odniesieniu do towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT. Przepisy ustawy o VAT odsyłają z kolei m.in. do „pozostałych towarów, o których mowa w art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, wymienionych w załączniku nr 1 do tej ustawy, bez względu na kod CN”.   Przy czym art. 86 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym stanowi, że paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych. Jednocześnie wyroby węglowe to wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym (w tym m.in. pod pozycją nr 19 oznaczony kodem CN 2701 znajduje się węgiel).  

Prawidłowe oznaczenie dostawy towarów kodem GTU_02 w tym przypadku jest więc uzależnione od zastosowania przepisów ustawy o podatku akcyzowym, tj. ww. kod ma zastosowanie do sprzedaży paliw silnikowych (używanych do napędu silników spalinowych) wymienionych w załączniku nr 1 do tej ustawy (węgiel i wyroby węglowe są w tym załączniku wymienione pod poz. 19-21), bez względu na kod CN, ale dostawa tych towarów podlegałaby oznaczeniu GTU_02 tylko w sytuacji, gdyby były one paliwem silnikowym.   Jakkolwiek więc węgiel, koks i wyroby węglowe mieszczą się pod poz. 19 i 21 w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym, ale nie są one paliwami silnikowymi używanymi do napędu silników spalinowych. Jeśli zatem podatnik dokonuje sprzedaży węgla opałowego tj. węgla kamiennego oraz koksu, tj. towarów, które nie stanowią paliw silnikowych, to nie ma on obowiązku oznaczać dostawy węgla i koksu kodem GTU_02 lub innym kodem w ewidencji sprzedaży JPK_VAT. Potwierdził to dyrektor KIS w jednaj z najnowszych interpretacji.  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz  

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 29 stycznia 2021 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.728.2020.1.KP. 

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej