Sprzedaż towaru z usługami „na majątku ruchomym” a prawo do stawki 0%

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 30 listopada 2020
brudne rece z kluczem

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował zagadnienie sprzedaży towaru wraz z usługami „na majątku ruchomym”. Sprzedaż szczegóły rozstrzygnięcia.

Polska spółka wskazała, że zamierza sprzedać swój towar (przędzę) firmie niemieckiej. Towar zostanie przewieziony początkowo do polskiej firmy, która wykona z niego rękawiczki. Następnie rękawiczki te zostaną wywiezione do Niemiec. Organ podatkowy potwierdził prawidłowość stanowiska, że mają tu zastosowanie przepisy szczególne dotyczące tzw. usług na rzeczowym majątku ruchomym.

Otóż na podstawie § 7 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług na rzeczowym majątku ruchomym na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Stosownie zaś do § 7 ust. 2 ww. rozporządzenia przepis ust. 1 stosuje się, pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów:

  • składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE;

  • przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi na rzeczowym majątku ruchomym;

  • wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;

  • otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;

  • posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi na rzeczowym majątku ruchomym, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja Dyrektora KIS z 12 listopada 2020 r., 0113-KDIPT1-2.4012.610.2020.2.JSZ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej