Split payment nie jest obowiązkowy dla dodatków do paliw silnikowych (CN 3811)

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 5 października 2020
adf1b6ffb73604b3f561ee91bd28754dcd58ce33-xlarge

Podatnicy mają wątpliwości, czy w przypadku sprzedaży krajowej preparatów klasyfikowanych kodem CN 3811, gdy kwota faktury przekroczy 15.000 zł, sprzedający jest zobowiązany do stosowania split payment (MPP). Chodził tu o dodatki do paliw silnikowych, dodatki do oleju silnikowego czy uszczelniacze i płukacze silnika.

Tymczasem w poz. 92 i 93 załącznika nr 15 do ustawy o VAT mowa jest o następujących produktach:

  • benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych – w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym;

  • oleje opałowe oraz oleje smarowe – w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym.

Fiskus zgadza się co do tego, że załącznik nr 15 nie wymienia jednak dodatków do paliw czy dodatków olejów, ale same paliwa czy oleje. Dodatki do paliw silnikowych nie spełniają warunku przeznaczenia do napędu silników spalinowych ani do celów opałowych. Nie stanowią więc paliw silnikowych ani paliw opałowych. Ich bezpośrednim przeznaczeniem nie jest napęd silników a poprawa właściwości układów paliwowych.

Z kolei dodatki do olejów i uszczelniacze oraz płukacze silnika nie spełniają definicji wskazanej w ustawie o podatku akcyzowym – nie są przeznaczone do napędu silników spalinowych ani do celów opałowych. Nie stanowią więc paliw silnikowych ani paliw opałowych. Wyrobów o kodzie CN 3811 nie należy traktować jako preparatów spełniających definicję olejów opałowych lub olejów smarowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym.

Warto przy okazji (m.in. na tle tej interpretacji) zwrócić uwagę na problem, jaki pojawia się w praktyce. Otóż mimo nowej matrycy stawek VAT – dla celów stosowania przepisów o obowiązkowym split payment nadal są stosowane przepisy PKWiU z 2008 r., a nie symbole CN.

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 14 września 2020 r., 0112-KDIL1-2.4012.336.2020.2.PM

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej