Jak wygląda zagadnienie przedawnienia rozliczenia VAT w dobie pandemii

Dodano: 7 stycznia 2021
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

Sąd, rozpatrując sprawę ze skargi na decyzję wymiarową w zakresie VAT, odniósł się m.in. do kwestii przedawnienia i przypomniał obowiązujący wiosną 2020 roku przepis, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.

W ocenie sądu dyspozycja art. 15zzr ust. 1 ustawy COVID-owej, posługując się zwrotem "przepisami prawa administracyjnego", ma zastosowanie także do kwestii przedawnienia zobowiązań podatkowych uregulowanych w Ordynacji podatkowej, ponieważ prawo podatkowe, mimo swej specyfiki, stanowi część działu prawa administracyjnego, a szerzej prawa publicznego. Stąd na okres od 31 marca 2020 r. do 23 maja 2020 r. zawieszeniu uległ bieg terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. W tym zakresie można zetknąć się z różnymi stanowiskami (np. w doktrynie, wśród praktyków), niemniej jednak warto odnotować pogląd sądu, odnoszący się do zaistniałej sytuacji.

W rozpatrywanej sprawie podatnik postawił też zarzut, iż wszczęcie postępowania karnego skarbowego dla pozoru mogło wywołać skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia, podczas gdy działanie organu stanowiło nadużycie prawa i nie wywołało skutku. Sąd i tu nie zgodził się, twierdząc, że poza zakresem kontrolowanej sprawy jest ocena zarówno przebiegu jak i poprawności wszczęcia postępowania karnego skarbowego.

Sąd podzielił pogląd wyrażony w zdaniu odrębnym do wyroku NSA z 30 lipca 2020 r. w sprawie o sygn. akt I FSK 42/20 przez sędziego NSA Sylwestra Marciniaka. Sądy administracyjne nie są bowiem właściwe do weryfikowania przebiegu postępowania karnoskarbowego, jak również nie mogą kontrolować, czy doszło do instrumentalnego wykorzystania art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej z perspektywy zasady zaufania do organów podatkowych.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Źródło:

Wyrok WSA w Łodzi z 20 listopada 2020 r., I SA/Łd 409/20

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej