Faktura z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego dostawę towarów – problemy praktyczne

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 listopada 2020
4d3646f79a207435b9eeae9b48816cb4cea6915f-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował kwestie związane z wystawianiem faktur przed dokonaniem dostawy. Organ podatkowy potwierdził m.in., że takie faktury są dopuszczalne w świetle art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT. Faktury te nie mogą być jednak wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Stosownie zaś do art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy - faktura powinna zawierać datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi. Nie jest przy tym prawidłowe wpisywanie (jako daty sprzedaży) na fakturze wystawionej ostatniego dnia miesiąca - daty w postaci tegoż ostatniego dnia miesiąca w odniesieniu do dostaw, co do których na dzień wystawienia faktury nie jest znana data realizacji dostawy. Organ wyjaśnił, że skoro data dokonania dostawy nie jest określona (nie jest znana), to faktura nie powinna zawierać tej daty.

Skoro zaś z przyczyn obiektywnych brak byłoby tej daty, to nie można również uznać, iż „stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury”. Podatnik nie jest więc zobowiązany do wystawienia faktury korygującej dla pozycji data sprzedaży. W interpretacji wyjaśniono również, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów zrealizowanej za pośrednictwem formy spedycyjnej powstaje w momencie w momencie odbioru towaru przez kontrahenta od firmy spedycyjnej w miejscu wskazanym w zamówieniu.

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 10 listopada 2020 r., 0114-KDIP4-2.4012.353.2020.2.MC.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej