Czy sprzedaż betonu wraz z jego wylaniem to dostawa towarów objęta stawką 23%

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 12 listopada 2020
budowa bloku, domu wielorodzinnego

Rozliczanie czynności kompleksowych budzi w praktyce znaczne kontrowersje. Nie inaczej jest w kwestii sprzedaży betonu wraz z czynnością (usługą) jego wylania. Sprawdźmy więc, jakie jest stanowisko sądu w tym zakresie.

Według pierwszego stanowiska – mamy tu do czynienia z wykonaniem usługi budowlanej, a jeśli wszystkie czynności dotyczą budynku, spełniającego definicję budynku mieszkalnego, o których mowa w art. 41 ust. 12a i ust. 12b ustawy o VAT, można byłoby tę usługę w całości opodatkować stawką VAT w wysokości 8%. Zauważa się bowiem, że wielokrotnie w sektorze budowlanym w podobnych przypadkach świadczenie traktuje się jako usługę, a nabywca zainteresowany jest efektem końcowym (wykonanie określonych prac, a nie zakup betonu).

Jeśli chodzi o pogląd drugi, to podnosi się, iż elementem dominującym w ramach danej transakcji będzie wydanie towaru w celu przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, zaś pozostałe czynności będą miały charakter pomocniczy lub uboczny. Czynnik dominujący stanowi więc dostawa betonu, zaś czynności polegające na jego transporcie, pompowaniu, rozłożeniu i w razie konieczności wibrowaniu oraz wyrównaniu wylewki nie miałyby racji bytu w oderwaniu od dostawy betonu. Beton ze względu na swoje właściwości musi być w określony sposób transportowany, wypompowany ze środka transportu a także dostarczony w odpowiednie miejsce (nie może być złożony np. w „magazynie”) i w odpowiedni sposób (rozłożony bezzwłocznie np. w elementach konstrukcyjnych budynku).

Sprawę ze skargi podatnika (optującego za stawką 8%) oddalił WSA w Krakowie. Sąd uznał, że transport i wylanie betonu nie miałyby miejsca, gdyby nie sprzedaż betonu. Wszelkie czynności dodatkowe, takie jak transport, wypełnienie betonem przygotowanych szalunków, wibrowanie, wyrównanie, rozciągnięcie betonu i tym podobne, o ile były świadczone przez firmę skarżącej, nie stanowią celu samego w sobie. Były one świadczone w ścisłym związku z dostawą betonu, a jednocześnie konieczne dla zrealizowania tej dostawy. Dostarczenia i wylania masy betonowej do elementów konstrukcyjnych nie można więc dokonać bez świadczenia bazowego, jakim jest dostawa betonu.

Źródło:

Wyrok WSA w Krakowie z a 9 lipca 2020 r., sygn. I SA/Kr 14/20.

Art. 7, art. 8, art. 41 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r., poz. 106 ze zm.)
Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej