Czy serwisowanie samochodów przez wynajmującego pozwala na pełne odliczenie VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 30 września 2020
fd3749227f27f657e15f976a27b20495a8b0c904-xlarge

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że podatnik będzie uprawniony do pełnego odliczenia podatku naliczonego w zakresie ponoszonych przez niego wydatków związanych z pojazdami osobowymi przeznaczonymi na cele wynajmu (również w przypadku wyjazdów pojazdów samochodowych w związku z ich serwisem) - bez obowiązku zgłoszenia tych pojazdów do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

Jakkolwiek opisywany problem wydawałby się błahy, to jednak niejednokrotnie z pozoru nieistotne „przerwy” w najmie czy „przeznaczeniu wyłącznie do sprzedaży” powodowały, w świetle interpretacji organów podatkowych, utratę prawa do odliczenia 100% VAT. Wątpliwości podatnika wynikały więc z faktu, że to on jako wynajmujący we własnym zakresie będzie serwisował, naprawiał oraz mył samochody osobowe przeznaczone na wynajem. Na moment zaprowadzenia ich do warsztatu w celach udokumentowania przejazdów do serwisu/naprawy/umycia na przejechane kilometry będzie sporządzona ewidencja kilometrów. Wyjazdy służą jedynie bieżącym naprawom np. w ASO, co wynika m.in. z ustanowionych przez producentów pojazdów samochodowych zasad gwarancyjnych.

Reasumując, organ podatkowy uznał, że skoro samochody osobowe są przeznaczone tylko i wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu i jednocześnie podatnik posiada odrębny regulamin, wykluczający użycie aut do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą (w szczególności innych niż najem), jak i podejmie działania wykluczające możliwość użycia ich do celów prywatnych, to będzie mu przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz obowiązku zgłoszenia tych pojazdów do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

(Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 września 2020 r., 0113-KDIPT1-3.4012.550.2020.1.OS).

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej