Czy prawidłowa jest zapłata kwoty netto w euro w mechanizmie podzielonej płatności

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 października 2020
5aaa403ccadc676c96267f2c28596087084b10a1-xlarge

Podatnik dokonywał płatności kwoty netto w euro - zwykły przelew z firmowego rachunku walutowego na rachunek walutowy kontrahenta ujawniony na tzw. białej liście. Podatek VAT opłacił zaś z firmowego rachunku w złotych na rachunek rozliczeniowy VAT dostawcy - również z białej listy KAS. Zapłata kwoty VAT dokonywana jest więc w PLN przy użyciu komunikatu przelewu (w mechanizmie podzielonej płatności).

Organ podatkowy wyjaśnił, że w przypadku transakcji walutowych, dotyczących towarów lub usług objętych obligatoryjnym split payment należy dokonać 2 płatności:

  • kwoty odpowiadającej VAT za pomocą komunikatu przelewu na rachunek VAT w złotówkach, według kwoty VAT wskazanej w złotówkach na fakturze,

  • kwoty netto – ta część winna być opłacona odrębnym przelewem w obcej walucie lub może być rozliczona w inny sposób.

Dla ustalenia czy wartość brutto faktury przekracza limit wskazany do stosowania obowiązkowego MPP (15.000 zł), jeżeli wartość brutto faktury jest wskazana w walucie obcej, należy stosować kursy walut zgodnie z zasadami przyjętymi w ustawie o VAT. Przy czym nawet abstrahując od kwestii prawidłowości stosowania MPP, Dyrektor KIS przypomniał, że przepisy ustawy o VAT nie uzależniają prawa do odliczenia podatku VAT od sposobu dokonania płatności za otrzymane faktury.

Na marginesie warto tylko przypomnieć, że w przypadku stwierdzenia, że podatnik dokonał płatności z naruszeniem ust. 1a, naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku przypadającej na nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, wykazane na fakturze, której dotyczy płatność. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 8 września 2020 r., 0114-KDIP1-1.4012.306.2020.3.AKA

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej