Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Czy po kradzieży trzeba korygować odliczony podatek

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 10 grudnia 2020
6f43bbbac91b50fdb271b885d100162be0b08748-xlarge

Organ podatkowy wypowiedział się odnośnie tego, czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT od zakupionych towarów, które zostały utracone w wyniku kradzieży. Sprawdź stanowisko fiskusa.

W sytuacji utraty towaru z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem utraconych towarów zostaje zachowane, a co za tym idzie − nie ma podstaw do dokonywania korekt odliczonego podatku. Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora KIS nr 0114-KDIP4-2.4012.479.2020.1.WH.

Czego dotyczyła sprawa

Na jednej ze stacji paliw do szło do kradzieży paliw oraz towarów handlowych przez osobę zobowiązaną do prowadzenia obsługi i pośrednictwa handlowego na podstawie umowy agencyjnej. W toku jednej ze standardowych inwentaryzacji kontrolnych stwierdzono znaczny niedobór w paliwach. Sprawę zgłoszono na policję, zapadł w niej wyrok sądowy. Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółka miała prawo do odliczenia VAT od zakupionych towarów, które zostały skradzione czy też należy skorygować naliczony VAT od zakupionych i później skradzionych towarów?akie stanowisko zajął organ podatkowy

W przypadku gdy zakup danego towaru przez podatnika był dokonany z zamiarem wykorzystania tego towaru do czynności podlegających opodatkowaniu VAT, to pomimo utraty danego towaru z przyczyn niezależnych, tj. w sposób niezawiniony, z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, jego prawo do odliczenia w związku z nabyciem tego towaru zostaje zachowane.

Jakie jest stanowisko TSUE

Organ podatkowy odniósł się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-37/95 pomiędzy Państwem Belgijskim a Ghent Coal Terminal NV, w którym Trybunał stwierdził, że w sytuacji kiedy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on nabytych towarów i usług w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia podatku VAT zostaje zachowane.

W świetle powołanego wyroku TSUE należy stwierdzić, że w przypadku gdy zakup danego towaru przez podatnika był dokonany z zamiarem wykorzystania tego towaru do czynności podlegających opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to pomimo utraty danego towaru z przyczyn niezależnych, tj. w sposób niezawiniony, czy jak to ujął Trybunał – „z powodów pozostających poza kontrolą podatnika”, jego prawo do odliczenia w związku z nabyciem tego towaru zostaje zachowane.

W sprawie mamy do czynienia z niedoborami spowodowanymi kradzieżą dokonaną przez osobę zatrudnioną na stacji paliw na podstawie umowy agencyjnej. Wobec tego, niedobory te należy uznać za niezawinione przez przedsiębiorcę.

Autor:

Sylwia Maliszewska

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS nr 0114-KDIP4-2.4012.479.2020.1.WH

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej