Czy brak NIP na paragonie to oczywista omyłka możliwa do łatwego skorygowania

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 6 października 2020
94b329ae5859e6933584fe68d868f1a3b4430e47-xlarge

Od 2020 roku obowiązuje zasada, iż w razie sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Jest to pewna niedogodność dla sprzedawców (i nabywców), jeśli np. przeoczono wskazanie numeru NIP na paragonie czy też wydano paragon zamiast faktury. Zarówno bowiem sprzedawca, jak i nabywca są narażeni na dodatkowe zobowiązanie podatkowe – pierwszy w związku z wystawieniem faktury do paragonu bez NIP, drugi – w związku z ujęciem tej faktury w ewidencji.

Podatnik zwrócił się z problemem, że „po czasie” otrzymuje od nabywców, podatników VAT, żądania wystawienia na ich rzecz faktur z wykazanymi NIP-ami. Nabywcy chcą odsyłać sprzedawcy sam paragon fiskalny. Następnie do transakcji wystawiana byłaby faktura z wykazanym NIP-em nabywcy.

Zdaniem spółki, wystawienie paragonu bez NIP na rzecz podatnika VAT nosi znamiona oczywistej pomyłki w ewidencji. Jak wynika zaś z rozporządzenia - w przypadku wystąpienia oczywistej pomyłki w ewidencji podatnik dokonuje niezwłocznie jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji:

  • błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku należnego);

  • krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki oraz dołączenie oryginału paragonu fiskalnego potwierdzającego dokonanie sprzedaży, przy której nastąpiła oczywista pomyłka.

Dyrektor KIS uznał jednak, że nie jest możliwe skorygowanie obrotu zaewidencjonowanego na kasie fiskalnej o wartość paragonu bez NIP, a następnie wystawienie faktury o takiej samej wartości, do tej samej transakcji.

„(…) Brak NIP nabywcy na paragonie fiskalnym nie stanowi zatem oczywistej omyłki, o której mowa w ww. § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących, która mogłaby być ujęta w tej ewidencji”.

Sprawa być może trafi do WSA. Z jednej strony – podatnik może powołać się na zasady neutralności VAT czy proporcjonalności, wynikające z prawa wspólnotowego. Z drugiej –trudno jednak odmówić racji twierdzeniu, że błąd o charakterze zasadniczym nie stanowi „oczywistej omyłki”, jeśli spojrzymy na to pojęcie np. przez pryzmat proceduralny (pojęcie to pojawia się np. w Ordynacji podatkowej w kontekście prostowania oczywistych omyłek w decyzji).

Organ podatkowy w decyzji wskazał, iż „(…) określa kwotę do zwrotu (…)”, a powinien był „określa kwotę zobowiązania podatkowego”. Tymczasem z orzecznictwa wynika, że nie jest korektą oczywistego błędu takie sprostowanie omyłki w decyzji, które prowadzi do jej zmiany merytorycznej, zwłaszcza do orzeczenia o wysokości zobowiązania podatkowego w sposób odmienny od pierwotnego. Choć niewykluczone, że stosowną argumentacją przed sądami administracyjnymi podatnicy „wywalczą”, że zmiana z paragonu na fakturę to właśnie nie zmiana „merytoryczna”, tym bardziej gdy w danym przypadku podatnik wykaże, iż zniwelował ryzyko wystąpienia uszczuplenia należności podatkowych.

  

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 4 września 2020 r., 0113-KDIPT1-3.4012.473.2020.2.JM

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej