Czy apteka musi do sprzedawanych leków stosować GTU 09

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 4 listopada 2020
tabletki
Problem: Prowadzę PKPiR w aptece. Czy muszę stosować GTU 9 do faktur krajowych z oznaczeniem FP i bez tego oznaczenia? Czy ten kod należy stosować tylko w przypadku wywozu leku z tego wykazu poza granice Polski? Jestem już skołowany różnymi wyjaśnieniami w Internecie. Sam zadałem takie pytanie mail-em na [email protected] w sierpniu i otrzymałem poniższą odpowiedź. Czy jest poprawna? „Informujemy, że w nowym JPK_VAT z deklaracją faktury do paragonów, wystawione na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów) należy wykazać w odrębnych zapisach. Wystawione do paragonów faktury ujmuje się w ewidencji w okresie rozliczeniowym, w którym zostały wystawione z oznaczeniem FP. Faktury te nie zwiększają wartości sprzedaży i podatku należnego w okresie, w którym zostały wystawione. Ponadto w omawianej sprawie, w nowym JPK_VAT z deklaracją oznaczenie GTU 09 nie ma zastosowania do prowadzonej przez aptekę sprzedaży krajowej na rzecz konsumentów, ewidencjonowanej na kasie rejestrującej i dodatkowo dokumentowanej wystawianymi fakturami, z oznaczeniem FP. Nie zachodzą bowiem przesłanki do zastosowania tego oznaczenia. Oznaczenie GTU_09 ma bowiem zastosowanie do: dostawy leków oraz wyrobów medycznych - produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, objętych obowiązkiem zgłoszenia Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu, w związku z zamiarem wywozu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawartych w wykazie, o którym mowa w art. 37av ust. 14 ustawy Prawo farmaceutyczne”.

Testuj Portal VAT i magazyn Doradca VAT przez 7 dni za jedyne 9,90 zł netto.

To kompleksowy serwis ekspercki dla księgowych i doradców podatkowych, który oferuje:

  • Portal VAT - zmiany, komentarze, interpretacje, orzecznictwo, porady
  • Magazyn papierowy i elektroniczny
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami
  • Codzienne newslettery
  • Materiały „na życzenie”
  • E-booki, raporty, zestawienia
  • Wzory dokumentów, kalkulatory, wskaźniki
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.

Doradca VAT, Nr 167

Doradca VAT, Nr 167
Dostępny w wersji elektronicznej