Zobacz, kiedy będziesz mógł wystawiać e-paragony

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 kwietnia 2020
Kobieta niesie kasę fiskalną

Specustawa zwana tarczą antykryzysową wprowadziła zmiany pozwalające przedsiębiorcom na wystawiania e-paragonów. Do tego, aby było to możliwe, niezbędne są zmiany w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących. 

 

W chwili oddawania tego numeru do druku, na opublikowanie czekało rozporządzenie ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Nowela przewiduje dostosowanie przepisów rozporządzenia ministra finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, do wprowadzonej 31 marca 2020 r. możliwości wystawiania nabywcom paragonów w formie elektronicznej, czyli tzw. e-paragonów.

E-paragony w walce z epidemią

Jedna ze zmian wprowadzonych tarczą antykryzysową umożliwia wystawiania e-paragonów. Możliwość ta istnieje – za zgodą nabywcy oraz w sposób z nim uzgodniony – w przypadku sprzedaży ewidencjonowanej przy zastosowaniu tzw. kas online (zob. art. 111 ust. 3a pkt 1 lit. b ustawy o VAT). Do możliwości tej dostosowana została treść rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

W związku z tym omawiane rozporządzenie przewiduje, między innymi, dodanie § 19a rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Przepis ten stanowi, że podatnicy prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Na podstawie tego przepisu, jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej.

Dodatkowe obowiązki podatników

Rozporządzenie przewiduje także określenie dodatkowych czynności, które wykonywać muszą obowiązani podatnicy. Są to:

1)    obowiązek zapewnienia czytelnego widoku paragonu fiskalnego lub faktury w postaci elektronicznej (zob. nowe brzmienie § 6 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),

2)    obowiązek sprawdzenia poprawności wystawianego dokumentu przed zatwierdzeniem paragonu fiskalnego lub faktury, w celu wyeliminowania oczywistych pomyłek w ewidencji (zob. nowy § 6 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Niewielkim zmianom uległ także katalog dokumentów wystawianych przez podatników prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kas online. Z nowych przepisów wynika, że zarówno raporty fiskalne fiskalizacji, jak i dokumenty niefiskalne w postaci papierowej lub w postaci elektroniczne mogą być wystawiane postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo tylko w postaci elektronicznej (dotychczas raporty fiskalne fiskalizacji mogły być wystawiane tylko w postaci papierowej i w postaci elektronicznej, zaś dokumenty niefiskalne w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej).

Pozostałe zmiany mają charakter dostosowujący lub doprecyzowujący. Do zmian tych należy, między innymi, określenie nowej definicji dokumentu w postaci elektronicznej (zob. nowe brzmienie § 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących), określeniu obowiązku informowania osoby prowadzącej ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących z zasadami wydawania paragonów fiskalnych (a nie tylko z zasadami ich wystawiania).

Autor:

Tomasz Krywan

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej