Czy można wystawiać faktury dokumentujące sprzedaż udokumentowaną paragonem bez NIP

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 29 stycznia 2020
kalkulator z napisem HELP
Pytanie:   Prowadzę działalność handlową. W styczniu weszły przepisy odnośnie paragonów z NIP nabywcy. Mamy problem, bo kasy są stare i nie mają możliwości wystawiania paragonu z NIP. Co zrobić, jeżeli przychodzi do nas osoba nieprowadząca działalności gospodarczej i prosi o fakturę z NIP swoim bądź dziecka (faktura potrzebna jest do alimentów do sądu bądź do fundacji gdzie osoba ma subkonto). Czy możemy wystawić fakturę takiej osobie? W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych są zobowiązani do rejestrowania obrotu przy użyciu kas rejestrujących. Czy w tym przypadku możemy wystawić fakturę i później ewidencjować taką fakturę w ewidencji sprzedaży?

Testuj Portal VAT i magazyn Doradca VAT przez 14 dni!

To kompleksowy serwis ekspercki dla księgowych i doradców podatkowych, który oferuje:

  • Portal VAT - zmiany, komentarze, interpretacje, orzecznictwo, porady
  • Magazyn papierowy i elektroniczny
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami
  • Codzienne newslettery
  • Materiały „na życzenie”
  • E-booki, raporty, zestawienia
  • Wzory dokumentów, kalkulatory, wskaźniki
Oferta specjalna »

Logowanie:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.

Doradca VAT, wydanie 164

Doradca VAT, wydanie 164
Dostępny w wersji elektronicznej